Czy można się uchronić przed rakiem jelita grubego?
Bardzo gorącym tematem w ostatnim czasie ze względu na rosnącą liczbę zachorowań są nowotwory złośliwe. Jak niestety pokazały ostatnie badania około 40% wszystkich nowotworów złośliwych dotyczy przewodu pokarmowego. Największa liczba zachorowań i zgonów dotyczy jelita grubego (rak odbytnicy i okrężnicy). Zła dieta plus nadużywanie alkoholu to aż 40% większe prawdopodobieństwo wyhodowania sobie „raka”.
Ten artykuł ma na celu pokazać, że wystarczy zmienić pewne złe nawyki i ustrzec się przed najgorszym. Przede wszystkim trzeba unikać czerwonego mięsa, czyli wieprzowiny, cielęciny i wołowiny. Najlepiej podawać je najwyżej raz w tygodniu, jednak łącznie nie powinniśmy zjadać więcej niż 500 g mięsa ogółem na tydzień. Ważny jest również sposób przyrządzania mięsa i jego doprawiania. Najważniejsze to unikanie smażenia mięsa, pieczenia, czy też dodawania zbyt dużej ilości soli. Należy również zwracać uwagę na etykietę, czy dane mięso zawiera środki konserwujące i jakie. W to jak najbardziej wpisuję się hasło omijajmy żywność bogato energetyczną tzw. fast food szerokim łukiem, ponieważ ona stanowi tzw. czynnik kancerogenny.
Powinno się również ograniczyć spożywanie alkoholu tzn. mężczyźni nie więcej niż 30 g czystego etanolu na dzień (np. kieliszek 50 ml wódki 40% lub kieliszek 150 ml wina 12%), a kobiety do 15 g czystego etanolu dziennie. Natomiast do zalecanych produktów możemy zaliczyć między innymi warzywa i owoce. Powinno się spożywać minimum 5 porcji warzyw nieskrobiowych dziennie i 2 porcje owoców. Ważne jest również spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych np. kasze gruboziarniste czy chleby żytnie, razowe. Tak, aby dostarczyć odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, aby nie było zastoju mas kałowych.
Ponadto bardzo ważna jest codzienna aktywność fizyczna i zachowanie właściwej masy ciała. Każdy nadprogramowy kilogram może być dodatkowym czynnikiem, który przybliży do zachorowania na nowotwór. Do tej pory nie udowodniono, że suplementy diety będą zmniejszały ryzyko chorób nowotworowych. Natomiast bogactwo witamin i składników mineralnych zawartych w naturalnym pożywieniu ma ogromne znaczenie w prawidłowym działaniu ludzkiego organizmu. Dlatego też osoby, które kiedykolwiek zachorowały na nowotwór powinny otrzymać szczegółowe zalecenia żywieniowe od lekarza pierwszego kontaktu lub dietetyka. Oczywiście nie wszystkie osoby, które nie będą się stosowały do powyższych zaleceń zachorują, jednak nie warto sprawdzać na sobie czy jesteśmy w grupie ryzyka i mamy tzw. predyspozycje genetyczne w tym kierunku.
To są tylko niektóre z zaleceń żywieniowych, które należy uwzględnić, aby ominąć raka jelita grubego. Temat smutny i ciężki, ale w aspekcie rosnącej liczby zachorowań niezwykle istotny!